Płoty drewniane kontra ogrodzenia murowane

płoty drewniane

Wybór odpowiedniego ogrodzenia

Wybór odpowiedniego ogrodzenia, to istotna decyzja. Wpływa nie tylko na estetykę posesji. Oddziałuje także na prywatność i bezpieczeństwo domowników. Wśród popularnych opcji są płoty drewniane i ogrodzenia murowane. Każda opcja ma swoje unikalne zalety. Płoty sztachetowe drewniane buduje się również nieco inaczej niż wersje z murowanymi słupkami.

Naturalne płoty drewniane

Płoty i płotki drewniane są chętnie wybierane od lat. Inwestorzy cenią je za naturalność i ciepły wygląd. Drewno wnosi bowiem do ogrodu naturalność i harmonię. Do tego doskonale komponuje się z otoczeniem. Płoty drewniane oferują również dużą elastyczność w kwestii projektowania. Można je malować na różne kolory. W ten sposób łatwo dopasowują się do indywidualnych preferencji inwestorów. Niestety mają także swoje niedogodności. Wymagają bowiem regularnej konserwacji, szczególnie po kilku latach użytkowania. Impregnaty chronią przez czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami. Pozostawione same sobie płotki ogrodowe drewniane szybko stracą swój piękny wygląd.

Trwałe ogrodzenie murowane

Ogrodzenia murowane są natomiast symbolem trwałości. Powstają z cegieł bądź kamienia. Wykorzystuje się także gotowe prefabrykaty betonowe. Takie materiały dobrze izolują akustycznie od zgiełku ulicy. Są jednocześnie odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Bardzo trudno jest je uszkodzić mechanicznie. Ogrodzenia murowane nie wymagają częstej impregnacji. Można też ją pominąć zupełnie. Takie działanie może jedynie pogorszyć estetykę, ale nie wpłynie negatywnie na trwałość płotu. Niestety budowa pochłania o wiele więcej czasu, niż jeśli chodzi o płot ogrodowy drewniany. Raz wybudowane ogrodzenie betonowe pozostaje takie samo przez cały czas. Ewentualna modyfikacja najczęściej nie jest możliwa bez rozbierania płotu. W przypadku skorzystania z prefabrykatów konieczne mogą okazać się usługi dźwigiem. To dodatkowo podniesie koszt budowy.

Płoty drewniane czy murowane – trudny wybór

Wybór konkretnego rodzaju ogrodzenia bywa trudny. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Największy wpływ ma styl otoczenia. W niektórych przypadkach naturalne płoty sztachetowe drewniane będą bardziej odpowiednie. W innych sytuacjach, to opcje murowane lepiej skomponują się z otoczeniem. Ważne są również osobiste preferencje inwestorów. Chodzi przy tym nie tylko o sam wygląd. Istotna jest też późniejsza konieczność utrzymania płotu w dobrym stanie.

Sztachety drewniane spodobają się osobom ceniącym naturalne materiały. Tacy inwestorzy muszą być jednak gotowi poświęcić czas na regularną konserwację. Z kolei ogrodzenia murowane będą opcją trwałą. Do tego nie wymagają cyklicznej impregnacji.